Bu yazımızda, özgün bakış açısıyla sinemaya farklı bir boyut kazandırmış olan yönetmen Wes Anderson filmlerine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.Hani, bir şarkıyı dinlersiniz ve “Bu parçanın sözlerini acaba şu kişi mi yazmış?” dersiniz. Veya okuduğunuzda “Şairi mutlaka şudur” diye tahmin yürütebileceğiniz bir şiir okursunuz. Bunları dedirten kişiler, ilgilendikleri sanat dallarına yeni bir soluk getirmiş sanatçılardır. Sinema dünyasında da yaptığı her filmde imzası, iyi bir sinema izleyicisi tarafından hemen görülebilen yönetmenlerden biri Wes Anderson. Geniş bir renk yelpazesini barındıran sahneleri, karakterlerin ilham veren stilleri ile her biri bir başyapıt olan Wes Anderson’ın 4 filmine sizler için değindik.

The Royal Tenenbaums

Kaynak: https://www.disneyplus.com/tr-tr/movies/royal-tenenbaums-the/3LoEYX3L7gLR

Anderson’ı Anderson yapan filmlerden biri The Royal Tenenbaums. Özgün karakterleri ile unutulmaz hale gelen film, bir aile öyküsü olmasının da ötesinde moda tarihinde de kendine yer edinmeyi başardı. İkonikleşen moda hikâyesiyle, stil sahibi filmler listesine adını altın harflerle yazdırdı. 2021 yapımı olan The Royal Tenenbaums, barındırdığı kültleşmiş bu stiller ile moda meraklılarının favorilerinden biri.

The Grand Budapest Hotel

Kaynak: https://www.thecinemainthearches.com/film/The-Grand-Budapest-Hotel

Anderson’ın ustalık eseri filmi ise The Grand Budapest Hotel. Renklerin dansı ile büyülerken oyuncu kadrosu ile de göz dolduran film, 2015 Akademi Ödülleri’ni toplamıştı. En İyi Yönetmen, En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo dallarında Oscar kazanan film, bir miras macerasını anlatıyor.

Rushmore

Kaynak: https://www.disneyplus.com/tr-tr/movies/rushmore/4PESa2gTrw52

Wes Anderson deyince öncelikle Rushmore’dan söz etmek gerekiyor. 1998 yapımı olan film, Max Fischer adlı gencin, lise öğrencisiyken beklenmedik bir anda içinde kaldığı aşk üçgenini anlatıyor. Andersen bu filmi ile bugünkü sinematografisinin temellerini atıyor. Dolayısıyla filmi bir tanışma filmi gibi değerlendirmek yanlış olmaz.

Isle of Dogs

Kaynak: https://jumpcutonline.co.uk/2018/04/11/isle-of-dogs/

Anderson’ın diğer filmi, seslendirmeleriyle yıldız geçicine dönüşen Isle of Dogs. Yoko Ono, Scarlett Johansson, Edward Norton ve daha pek çok bilindik isim, filmi seslendirenler arasında yer alıyor.  Film, bir Japon şehrinde yaşanan salgın sebebiyle sınır dışı edilen köpekler arasında kendi köpeğini aramak için köpeklerin terk edildiği adaya giden 12 yaşındaki Atari’nin macera dolu hikâyesini anlatıyor.

Kapak fotoğrafı kaynakça: https://www.architecturaldigest.com/story/isle-of-dogs-co-creators-wes-anderson-and-jason-schwartzman-tell-ad-what-went-into-creating-the-films-fictional-world