Mucize meyve olarak bilinen, Ege Bölgesi’nin sembollerinden olan incir aslında bir meyve değildir. Botanik olarak incir ağacının yapraklarının uzanıp, büyüyüp bir kese içerisinde çiçeğinin oluşmasıdır. Bir İzmir markası olarak, bu toprakların sunduğu benzersiz tadı sizlerle paylaşmak istedik.

Yunan mitolojisi der ki; ‘o güzel periyi öyle bir sev ki, incir ağacına dönüşsün’. Dionysos, şarap ile başının döndüğü büyülü bir anda, aşık olduğu periyi, incir ağacına dönüştürmüş, bu nedenle Eski Roma’da incire büyük bir anlam yüklenmiş. Eski Roma İmparatorluğu döneminde incir ağaçlarının Akdeniz kıyılarındaki hakimiyeti işte böyle başlamış.

Ancak Antik Yunan Tarihçisi Herodot’a kulak vermek gerekirse incir, bir Akdeniz bitkisi olmanın ötesinde tüm Anadolu’ya bahşedilmiş bir nimet. MÖ 9000’li yıllara uzanan geçmişiyle bu kadim ağaçlar, bizden daha çok Anadolu ve bizden daha çok Ege. Yüzyıllar boyunca sayısız halk efsanesine hatta inanışlara konu olmuş. Bu özelliğiyle toplumları etkileyerek günümüze değin süren bir serüvenin yapı taşlarından biri haline gelmiş. Varlık ve bereketi sembolize eden incir, bugün hala Ege’nin ve Akdeniz’in kutsal meyvesi.

İnciri bir de leziz, tatlı bir yemiş olarak ele almak gerekiyor. Lezzeti ile nam salmış, tatlılara, reçellere ve Osmanlı mutfağına boyut kazandırmış olan incir, vitamin deposu olma özelliği de taşıyor.

İncirin mutfaklarımızın vazgeçilmesi olmasının yanı sıra, 1200 türden fazla canlının besin maddesi olarak biyoçeşitliliğe katkı sağlıyor. Bu özelliği ile ekolojistler tarafından ‘temel kaynak’ olarak nitelendiriliyor ve incirin yok olması durumunda tüm sistemin çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı ifade ediliyor.

Ege’nin bereketli topraklarında yetişen, büyüyen incirlerin namı kraliyet sofralarına kadar uzanıyor. Öyle ki kültürel ve tarihi mirasına ilave olarak ekonomik ve gastronomik anlamda da bu bölgeyi ayrı bir noktaya taşıyor. İncecik kabuğu ve iri yapısı ile Ege inciri, dünya çapında tanınıyor, pek çok ülkeye ithal ediliyor.

Bizlere ise bu güzel bitkiyi, baş tacı etmek kalıyor.