Ege’nin çiçekleri bahçelerden, parklara, evlerden, balkonlara kadar dokunduğu yere bambaşka bir ruh kazandırıyor. Görenin modunu canlandırarak dört mevsim nefis doğal bir fon oluşturuyor. Yaşam alanlarımızı renklendiriyor. Bu yazımızda en gözde bitkileri sizler için listeledik.

Begonviller Ege’de, yaz boyunca bahçe kapılarına, taş duvarlara ve pergolelere tatlı bir öpücük konduruyor. Pembe, beyaz, mor çiçekleriyle yetiştiği her bahçeyi şenlendiriyor. Doğrudan güneş ışığı ile coştukça coşan begonviller tüm yaz mevsimi boyunca çiçekli kalmaya devam ederken, uzun ömürlü ve dayanıklı yapısıyla hayranlık uyandırıyor.

İnsanı mest eden kokusu ile sardunyalar, bakımının kolay olması sebebiyle de bir hayli tercih ediliyor. Büyükannelerimizin balkonlarından evlerimize uzanan sardunyalar, evlerimize nostaljik bir göz kırpıyor. Farklı renklerde açan çiçekleriyle bulunduğu ortamı yuvaya dönüştürüyor.

Dolgun bitkisi ile ortancalar, bir kraliçe gibi başköşede göz doldurmaya devam ediyor. Coşkuyla açan bu bitkiler saksıda ya da bahçede yetişebiliyor.

Adını, Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Bodrum’dan alan Bodrum papatyası, narin yaprakları ve canlı çiçekleri ile bahçeleri süslüyor. Bir çalı bitkisi olması sebebiyle geniş alanları daha çok seven Bodrum papatyalarını susuz bırakmamak gerekiyor.

Ege’ye atılan ilk adımı, yol kenarlarında bile cömertçe çiçeklenen zakkumlar müjdeliyor. Pembe ve beyaz açan çiçekleriyle insanı hemen tatil havasına sokuyor. Kolay bakımı ve plajlarda dahi yetişecek derecede dayanıklı olması sayesinde hemen her alanda tercih ediliyor.