Mitolojik zamanlardan bu yana bir hayli önemli olan üzümün hasat zamanı geldi çattı. Bereketli toprakların tanrıçası bu meyveye saygıyı, sevinci ve beraberliğin o içleri ısıtan duygusunu barındıran bağ bozumu dönemine merhaba.

En bilindik mitolojik tanrılardan olan Dionysos, asma ağacı sembolü ile vücut bulmuş şarap tanrısıdır. Aynı zamanda bir doğa tanrısı olan Dionysos, doğayla insan arasındaki bağın ilişkisini kurar. Bu tanrı için düzenlenen şenlikler, günümüz tiyatrosunun temelini atmış eğlenceler olarak bilinir.

Günümüze geldiğimizde ise halen hayatın, insan ile doğanın ilişkisinin ve dört sanatın içinde üzüm ve şarabın önemli bir yeri olduğunu görürüz. Her geçen yıl, bağ bozumunun bu denli büyük bir coşku ile ülkenin üzüm yetiştiriciliği ile bilinen bölgelerinde kutlanması da bunun doğal bir getirisi.

Sonbaharda şehre soft bir dönüş yapmak isteyenler için Ege’den Marmara’ya, Trakya’dan, İç Anadolu’ya ve Güneydoğu’ya pek çok bölgede yapılan bağ bozumu şenlikleri oldukça uygun bir aktivite olacaktır.